Минулого тижня київський «Спартаківець» прийняв у своїх стінах збірну Словаччини, яка попросила наш тренерський штаб можливості потренуватися разом з українськими дзюдоїстами.

Про те, звідки з’явилося таке бажання і як усе це було реалізовано, нашій прес-службі розповіли тренер збірної Словаччини Ян Грегор, спортивний директор «Спартаківця» Віктор Кощавцев та тренер Кеджау Ньябалі.

- Чому ви вирішили провести збір із боротьби саме у «Спартаківці»?

– Ми вже давно хотіли приїхати до України, але два роки у нас виникали проблеми через коронавірус. Тут тренується багато гарних спортсменів, нам було цікаво попрацювати разом. Після міжнародного збору в Шаморіні (Словаччина – прим.) ми хотіли ще тиждень потренуватися на високому рівні, і цього разу нам нарешті вдалося приїхати.

Я дуже добре знаю українських дзюдоїстів та тренерів з численних спільних турнірів та кемпів. У нас зараз є необхідність додатково попрацювати з важкими ваговими категоріями від 81 кг і вище, тому я зателефонував до Віталія Дуброва, і ми домовилися про такий візит.

Тут ми отримали відмінні тренування та спаринги. Зал – супер, готель – супер, знаходиться недалеко.

- Що ви можете сказати про українське дзюдо?

– Тут можна просто подивитися на ваші результати – це вже багато про що говорить. У вашій країні дуже високий рівень дзюдо. Білодід, Зантарая, Хаммо – це три головні зірки, але я вже й по юніорах дуже багато ваших спортсменів запам’ятав.

- Розкажіть про той міжнародний збір, який нещодавно був у Словаччині.

– Цей збір був організований за допомогою Європейського Союзу дзюдо. До нас приїхало 19 країн. Працювали в новому карантинному центрі, все було зроблено на високому професійному рівні. Думаю, ваші спортсмени та тренери зможуть це підтвердити.

- До яких турнірів ваша команда зараз готується?

– Ми поїдемо на Континентальні кубки до Сараєва, потім – до Праги, на Grand Slam до Анталії і потім на чемпіонат Європи. Такий у нас план для тих дзюдоїстів, які готуються на новий олімпійський цикл. Є у нас кілька травмованих спортсменів, які поки що не тренуються, але гадаю, що у нас вийде сильна збірна.

- У Словаччині добре розвинене дзюдо?

– Це тяжке питання. У нас мало дзюдоїстів, особливо їх мало по юніорах. Тільки у тренувальному центрі у Банській-Бистриці є команда такого віку. В інших містах є місця, де займаються діти, можливо, кадети, але цього дуже мало.

- Чи є у вас спортсмени, на яких ви робите ставку?

– Так, Петер Жилка у категорії до 90 кг, гадаю, що він може себе проявити, він добре працював на тренуваннях. Олімпійські ігри від нього вислизнули на останньому турнірі, на жаль, але всі його знають як дуже хорошого борця. Є ще у нас Мілан Рандл, йому 34 роки, але він продовжує працювати, він великий професіонал. Матей Поліак трохи молодший, але у нього нещодавно була травма, тож на ці збори він не приїхав. Ну і є молоді хлопці: Маріуш Фізел, Алекс Барто… є хлопці середнього рівня, але головна проблема – у нашій країні їм нема з ким спарингувати.

Про те, що словацька збірна – далеко не перша команда, яка звернулася до «Спартаківця» з таким проханням, розповів наш спортивний директор Віктор Кощавцев:

«Під час міжнародного збору головний тренер збірної Словаччини звернувся до нас із проханням, чи можуть вони потренуватися у нас. У нас дуже хороший середній склад, який якраз максимально підходить для їх тренувань. Їм нема на кому відпрацьовувати техніку боротьби. Вони домовилися з нами, забронювали собі готель та приїхали своїм першим складом. Звичайно, зі свого боку ми їм допомагаємо, щоб їхній табір пройшов максимально комфортно.

До Києва вони приїхали на один тиждень, у них було по два тренування на день – обидва рази боротьба. Для наших спортсменів це теж дуже добре, бо нові суперники – це новий досвід. Думаю, це взаємний досвід і для «Спартаківця», і для словацької команди.

Збірна Словаччини – це роботящі, дисципліновані професіонали. Так, вони не дзюдоїсти топ-рівня, але для нас це все одно добре. І з точки зору спарингів із новими суперниками, і з точки зору престижу – іноземні збірні самі на нас виходять і хочуть тренуватися у нашому залі.

До нас надходить багато таких заявок, але ми не завжди маємо можливість приймати всіх. По-перше, зал на два килими – це мало, а по-друге, у нас є свої плани підготовки. Коли гості приїжджають, потрібно їм приділяти увагу і час. І цього разу нам довелося трохи змінити свій план підготовки, хоч уже стартували турніри. Але поки що такі візити вписуються в наш особистий план підготовки, ми прийматимемо у себе всіх бажаючих».

Про престиж таких візитів розповів тренер «Спартаківця» Кеджау Ньябалі:

«Дуже класно, що до нас приїжджають іноземні команди, цілі збірні. Можу сказати, що для нас честь, що люди визнають силу нашого клубу. Адже збірна Словаччини приїхала сюди не на спаринги зі збірною України, а приїхали саме до «Спартаківця», бо знають, що тут їм дадуть рівень боротьби, який їм потрібен.

Я поспілкувався з їхнім тренером та з деякими спортсменами. Їм тут сподобалося. Сюди приїхали сильні хлопці, призери Grand Prix, із двома з них я півжиття боровся. Є й молоді дзюдоїсти. Тобто у нас тут була вся надія словацького дзюдо. Для нас це також був чудовий досвід. Наскільки я знаю, дуже багато країн виявляють бажання ось так приїхати до нас у клуб, потренуватися разом, гадаю, це хороший показник і свого роду визнання».

На першому Grand Prix сезону дзюдоїст «Спартаківця» Богдан Ядов виборов бронзову медаль.