Головний тренер збірної України Віталій Дуброва прокоментував результати турніру Grand Slam у Тель-Авіві, а також розповів про старт та формат нового олімпійського відбору.

Про турнір в Ізраїлі

До цих результатів не потрібно ставитися якось із захопленням чи скептично. Просто йдуть турніри, команда після Олімпіади лише втягується у змагальний ритм.

Звісно, ми задоволені виступом Артема Лесюка та Богдана Ядова. Обидва вони показали високий рівень готовності, хорошу боротьбу, перемогли сильних суперників та заслужено виграли свої медалі. Та велика робота, що була у них протягом останніх місяців, окупилася медалями.

Богдан Ядов має третю медаль поспіль з турнірів IJF-туру: у нього була бронза в Абу-Дабі в листопаді минулого року, у січні цього року була бронза в Португалії, а зараз бронза в Тель-Авіві. Це спортсмен, який стабільно показує високі результати, бореться на рівні зі спортсменами топ-5/топ-10 світового рейтингу.

Артем Лесюк теж показав гарну боротьбу. По сітці так співпало, що боровся з азіатами: виграв у узбека, монгола та двох казахів. Один із казахстанських спортсменів був чемпіоном світу серед юніорів, Артем йому раніше програвав на чемпіонаті світу у Будапешті, але зараз взяв реванш.

Звичайно, ми чекали більшого від Якова Хаммо, від Анастасії Турчин. Але їх результати можна і оцінити позитивно. Для Яші це був перший серйозний старт після Олімпіади. Напевно, він виявився не дуже готовим до нього саме психологічно. Після непростої перемоги над французом у першому колі далі він не зміг зібратися. Фізично він був готовий, але велика пауза вплинула саме на психологічну готовність: не зміг мобілізуватись – програв дві сутички грузину та кубинцю.

Настя Турчин у першому колі виграла у сильної гречанки, яка була сьомою на Олімпіаді. У чвертьфіналі програла італійці у неоднозначній сутичці – за зауваженнями. Насті зауваження дали дуже швидко, а італійку не карали. Хаммо та Турчин поки що далекі від своєї оптимальної форми. Все-таки спортсмени, які були на Олімпіаді, їхня готовність поки що становить десь 40-50%.

Дещо розчарували нас Наташа Чистякова, Настя Антіпіна. Достойно виглядала Ліза Литвиненко, яка лише у додатковий час програла майбутній чемпіонці. Вони майже 5 хвилин боролися у додатковий час. Для молодої спортсменки-дебютантки це гарний досвід, хороша боротьба та гарні перспективи.

Про подальші плани

Ми не зупиняємось, працюємо далі. Зараз «другі» та «треті номери» боротимуться на Континентальних кубках у Варшаві та Празі, а основний склад полетить на збір із спеціальної фізичної підготовки до Іспанії. Після цього вже «основа» та «другі номери» разом зустрінуться у чеському Німбурку, де буде спільний європейський тренувальний збір із боротьби.

Про формат майбутнього олімпійського ліцензійного відбору

Новий олімпійський відбір стартує 24-26 червня турніром серії Grand Slam в Улан-Баторі, Монголія. Починаючи з тих змагань піде вже олімпійський відлік. Система відбору досить складна, вона триватиме протягом двох років, у залік будуть йти по шість результатів з кожного року. З першого року до заліку піде 50% очок, з другого – 100%. 17 найкращих зі світового рейтингу потраплять на Олімпіаду до Парижа безпосередньо за умови, що одна людина від країни.

Цьогорічні турніри нам важливі тим, що йде набір рейтингових очок. Усі подальші турніри, у тому числі й олімпійські, розпочинаються з жеребкування, яке йде за рейтингом. Вісім дзюдоїстів із найвищим рейтингом стають сіяними, що допомагає уникнути сутичок із потенційно сильними конкурентами. Це важливо.

Крім цього, важливо через ці турніри набирати форму. У нас наприкінці квітня буде чемпіонат Європи. Це буде наш головний старт у першій половині 2022 року, тому паралельно підготовка ведеться і до нього. Континентальні кубки, турніри Grand Prix та Grand Slam ми розглядаємо як підготовку до чемпіонату Європи, але вже зараз дивимося з прицілом на олімпійський відбір. Все-таки найважливіше для нас почнеться з кінця червня.

Нагадаємо, що на Grand Slam в Ізраїлі спортсмени «Спартаківця» вибороли дві медалі та два сьомі місця.