Крім відомої на весь світ кидкової техніки - дзюдо славиться своїми болючими захопленнями та задушливими прийомами. Багато з них сьогодні активно використовуються в змішаних єдиноборствах.

Дзігоро Кано розробив техніку найефективніших задушливих і больових прийомів, спираючись на елементарні закони фізики та знання психіки. Сучасні тренери регулярно стверджують, що для виконання больового прийому в дзюдо техніка важливіша за силу. Больові прийоми в партері, заломи спираються не тільки на силу, але на інші ресурси, зокрема на закони природи. Ці ресурси дозволяють збільшити ефективність проведення больового або задушливого прийому в дзюдо. Людина невеликого зросту і ваги, але яка володіє хорошою технікою, може перемогти більшого і сильнішого суперника.

Основними способами змусити здатися суперника в дзюдо є:

• Больові прийоми на суглоби (кансецу-вадза)

• Задушлива техніка (Сіму-вадза)

Розглянемо докладніше техніку больових прийомів на руки в дзюдо.

Ці прийоми засновані на викручуванні, розтягуванні та згинанні суглобів проти природних напрямків їх руху. Суперник визнає поразку через біль внаслідок розтягування або зсуву суглоба. Якщо їх виконати швидко і з силою, то можна заподіяти вивих і навіть перелом кістки. На ранньому етапі розвитку дзюдо в поєдинках дозволялися прийоми на всі суглоби, але в цілях безпеки число таких поступово скоротили, залишивши тільки прийоми на ліктьовий суглоб.

Захвати, викручування, і розтягнення ліктьового суглоба відносно безпечні, оскільки у суперника достатньо можливостей поплескати рукою, щоб запобігти травмі.

Принципи

Сучасні прийоми атаки на суглоб включають дві форми:

1) вузол зігнутої руки;

2) важіль витягнутої руки;

В обох випадках необхідна щільність захоплення, щоб суперник не міг вирватися. Особливу увагу потрібно приділяти контролю плеча, ліктя і зап’ястя руки, що атакується. Для того, щоб застосувати до ліктя важіль, потрібно знерухомити плече, а потім тиснути на зап’ястя та лікоть в протилежних напрямках з метою змусити суперника здатися.

Через потенційну небезпеку больових прийомів на руки в дзюдо, навчання їм повинно проводитися тільки під контролем досвідченого наставника, якими і є тренери нашого клубу «Спартаківець».

Основні види больових прийомів в дзюдо:

Замок з переплетених рук (уде-гарамі)

Це популярний больовий прийом на зігнуту руку можна виконати з різних позицій - стоячи, з утримання або з-під уке. Рука, що атакується, має бути зігнута, а її кисть спрямована або вгору, до голови, або вниз, до ніг. В залежності від варіанту прийому можна відштовхувати від себе зап’ястя суперника, штовхати на себе його лікоть, тягнути його кисть до його плеча або поєднувати ці рухи. Захоплення можна виконувати і з натисканням на плече з метою розтягнути або вивихнути його, це змусить опонента впасти на підлогу, або, в положенні лежачи, перекотитися на інший бік.

Важіль ліктя/замок руки між ногами через тулуб (уде-хісігі-дзюдзі-гатаме)

Один з найефективніших больових прийомів в дзюдо. Використання цього замку в рівній мірі підходить як для змагань будь-якого рівня, так і для самооборони, тому його активно використовують в сучасних змішаних єдиноборствах. Його характерна особливість в тому, що за допомогою всього тіла, включаючи ноги, викликають найбільший тиск на випрямлену руку опонента. З цієї причини прийом легко застосовувати проти більших, фізично сильних суперників.

Захоплення випрямленої руки (уде-хісігі-уде-гатаме)

Замок руки, який можна виконувати з положення стоячи, щоб нагнути суперника або покласти його на підлогу і примусити здатися. Прийом здається простим, проте для ефективного його виконання потрібно точно дотримуватися позиції рук і контролювати положення тулуба суперника.

Захоплення руки коліном (уде-хісігі-хідза-гатаме)

Цей прийом використовується в катаме-но ката для того, щоб покласти опонента обличчям на підлогу. Випрямивши руку суперника й упершись коліном в лікоть, можна знерухомити його і змусити здаватися.

Важіль ліктя з захопленням під пахвою (уде-хісігі-ваки-гатаме)

Виконуючи цей прийом з положення стоячи, будьте обережні, залиште супернику можливість поплескати рукою в знак поразки. Занадто швидкі й різкі рухи можуть призвести до травми. Захоплення корисне для самооборони, особливо коли противник відштовхує вас прямою рукою, не даючи наблизитися.

Удушення (симе-вадза)

Прийоми удушення - тонка техніка, що більше інших в дзюдо вимагає особливої ​​уваги до дрібниць. Задушлива техніка впливає на невеликі зони на шиї, які суперник зазвичай добре захищає. Головне при виконанні прийому удушення - точність, а не сила.

У деяких прийомах використовується комір куртки суперника, діючий на зразок мотузки; в інших - руками стискають або провертають шию; по-третє - натискають на сонну артерію або трахею. Навіть найпростіші прийоми удушення можна виконувати по-різному, в залежності від позиції, статури та дій суперника, а також від рівня вашої підготовки.

Згідно з результатами медичних дослідів, для того щоб здавити сонну артерію і позбавити людину свідомості, потрібно в 6 разів менше сили, ніж для того, щоб задушити людину, обмежити доступ повітря в її легені. Здавлювання сонної артерії найбільш популярний і безпечний метод симе-вадза. До того ж його легше опанувати і, отже, набути навичок, достатніх для впевненості в своїх діях. Все це узгоджується з одним із головних принципів дзюдо: «взаємні вигода і користь». Уміло виконаний задушливий прийом дозволяє позбавити суперника свідомості й здобути перемогу над ним швидко і майже не заподіявши йому болю.

Принципи:

  • припинення або обмеження надходження крові до мозку за допомогою здавлювання сонної артерії - однієї або обох;
  • припинення або обмеження надходження повітря до легень за допомогою здавлювання трахеї, закриття рота або натискання на груди суперника з метою не дати йому зробити вдих (часто виконуються в поєднанні з утриманням).

Секрети ефективного проведення задушливих прийомів:

  1. ви повинні зберігати повну свободу дій і перебувати в найкращій позиції;
  2. підведіть суперника до такого стану, при якому йому буде найважче опиратися;
  3. тренуйте руки, це допоможе вам миттєво скористатися вдалим становищем і швидко виконати прийом.

Поширені задушливі дзюдо:

  • Перехресний замок руками (нами-дзюдзі-дзіме)

Для виконання прийому перехрестіть руки й захопіть воріт суперника по обидва боки біля шиї: ваші долоні повинні бути спрямовані вниз, а великі пальці - під дзюдогі суперника. Проводячи удушення, розводьте лікті в сторони і вгору.

  • Зворотний перехресний замок (гяку-дзюдзі-дзіме)

Для більшої ефективності або в тих випадках, коли суперник активно чинить опір і вам не вдається достатньо наблизитися до нього, не відпускаючи комір, поверніть руки так, щоб долоні були спрямовані вниз. Стискати шию після цього ви будете іншою стороною кисті.

  • «Голий» замок (хадака-дзіме)

Зайнявши положення за спиною суперника, обхопіть його шию руками і здавлюйте ними трахею. Це не тільки перешкоджає диханню, але і досить болісно. Зазвичай суперник здається задовго до того, як починає задихатися.

  • Замок із захопленням одного одвороту ззаду (катамі-дзіме)

Роблячи задушливий рух правою рукою, лівою підтримуйте голову суперника і його ліву руку, не даючи послабити тиск на шию або вислизнути з захоплення.

  • Удушення-колесо із захопленням рукавів (соде-гурума-дзіме)

Прийом виконується з захопленням рукавів власного дзюдогі, щоб отримати додаткову силу важеля для здавлювання горла. Ви додасте своїм діям ефективності, якщо будете утримувати опонента ногами зверху чи знизу.

  • Трикутник (санкаку-дзіме)

Це дуже ефективний і популярний прийом, що дозволяє збільшувати силу тиску за рахунок ніг, що діють як важіль. Від нього важко звільнитися, а виконувати можна з положень спереду, збоку, ззаду, зверху і з-під ніг суперника.

Навчитися цим та іншим цікавим і, головне, ефективним прийомам ви зможете в нашому клубі «Спартаківець».